O nás

Cimbálová muzika Gajdušek byla založena v září roku 1985 na Základní škole Hukvaldy jako součást dětského národopisného souboru Lašánek. Od roku 1990 nese cimbálová muzika jméno hukvaldského zbojníka Gajdušek. Zakladatelem a uměleckým vedoucím muziky se stal Mgr. Vladan Jílek, který o několik let později (v roce 2001) založil i cimbálovou muziku Pramínky, jejimž místem působení se stala Kopřivnice.

"Vzníceně hovoří viola s basou, housle s violou jak člověk s člověkem..."

Kdo to byl Gajdušek?

Na přelomu 17. a 18. století zesilovalo v Beskydech zbojnictví, kdy bída, útlak a robota dostoupila nejvyššího stupně. Tak se v té době vytvořila nová zbojnická bratrstva, roty odvážných chlapců s pistolemi za opasky, karabinou přes rameno a s obuškem v ruce. Stali se mstiteli panské zloby, tak jak je lidová tradice uchovala ve zbojnických lidových pověstech. Řekněte sami, kdo by neznal zbojníky Ondráše a Juráše?
Tak se taky stala slavná zbojnická skupina vedená kapitánem Gajduškem, který utekl ze dvora na novojičínském panství před karabáčem surových drábů. Nejpočetnější a nejsilnější byla gajduškova skupina v době nepokojů na hukvaldském panství v letech 1705-1719. Poskytovala bouřícím se sedlákům velkou oporu. Také to byli oni, kdož přepadli v roce 1707 zámek v nedaleké Trnávce, a zbili bývalého hukvaldského hejtmana Maxmiliána Harasovského. Nakonec byl zbojník Gajdušek chycen a popraven v Novém Jičíně v roce 1719. Tak skončila zbojnická skupina kapitána Gajduška.

 

Současní a bývalí členové muziky

Současní členové

Vladan Jílek - cimbál
Aleš Vyvial - housle prim
Robert Vyvial - housle 2. hlas
Petr Domčík - housle kontra
Dalibor Kološ - kontrabas

Bývalí členové

Aleš Jílek - housle prim
Aleš Písařovic - housle 1. hlas
Jaromír Holub - housle 2. hlas
Martin Holub - housle kontra
Ivo Šulák - kontrabas
Věra Babincová - cimbál
Alena Kolibová - cimbál
Sylva Šlosarová - flétna
Vlaďka Kološová - flétna
Eliška Lednická - flétna

Pavla Jílková - zpěv, vedoucí pěveckého sboru
Eva Holubová - zpěv
Pavla Domčíková - zpěv
Irena Slunečková - zpěv
Marcela Vyvialová - zpěv
Martina Foldynová - zpěv
Denisa Ryplová - zpěv
Lucie Vávrová - zpěv
Jiří Koliba - zpěv