Historie muziky

Začátky

Cimbálovou muziku založil v roce 1985 student Pedagogické fakulty Ostrava Vladan Jílek, nejstarší syn Ivy Jílkové, učitelky, zakladatelky a dlouholeté vedoucí souboru Lašánek, cimbalistky cimbálové muziky Souboru lidových písní a tanců Hukvaldy. Při muzice působil pod vedením Pavly Jílkové i pěvecký sbor ve složení: Pavla Jílková, Eva Holubová, Alena Kolibová, Pavla Domčíková, Irena Slunečková, Marcela Vyvialová, Martina Foldynová, Denisa Ryplová, Lucie Vávrová, Jiří Koliba a Robert Vyvial. Místem působení muziky se na dlouhá léta stala Základní škola Hukvaldy.

Vystoupení

Základem kmenového repertoáru cimbálové muziky Gajdušek se staly lidové písně a tance z Lašska, rozšířené o písně z dalších částí Moravy a sousedního Slovenska. Gajdušek má za sebou dlouhou řadu nejrůznějších vystoupení. Natáčel v České televizi i v Českém rozhlase. Cimbálová muzika několikrát vycestovala také do zahraničí (Polsko, Německo, Itálie, Španělsko), zúčastnila se Mezinárodního folklorního festivalu v italském Castilliogne del Lago. Jako zástupci Regionu Beskydy reprezentovali svou vlast na mezinárodním folklorním festivalu v Luance ve Španělsku.

Hudební nosiče

Cimbálová muzika Gajdušek spolu s dívčím pěveckým sborem natočila v roce 1994 svou první MC kazetu "Na ukvalskem zamku". Na této kazetě jsou nahrány a nazpívány nejkrásnější lidové písničky z Hukvald a nejbližšího okolí.